CBS: Nederland ligt aan de ketting van China voor teringveel kritieke materialen
Bakken vol met kritiek hebben wij op ze altijd. Ze doen niks aan het klimaat, ze doen niks aan mensenrechten, ze zijn communistisch, ze zijn met veel, ze heulen met Rusland en maken ons verslaafd aan TikTok. En babi pangang is ook nog eens niet echt Chinees! Toch ligt Nederland aan de leiband van de Republiek China als het aankomt op kritieke materialen als bariet, bismut, kobalt, magnesium, mangaan, strontium, tantaal en vloeispaat. Dat meldt het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS).
Dan kan je denken: boeiend, wat merk je daar als gewone burger nou op dagelijkse basis van? Geen ene moer! Zolang de boodschappen maar goedkoper worden! Maar zo zit de wereld dus niet in elkaar, als je naar het grote plaatje kijkt. The bigger picture! Marjolijn Jaarsma, econoom bij het CBS, luidt dan ook de welbekende noodklok. Ze trekt aan de spreekwoordelijke alarmbel. Het is, zo zegt zij, vijf voor twaalf. Jaarsma tegen de NOS: "Het is niet ideaal om afhankelijk te zijn van een handelspartner die grondstoffen kan inzetten voor geopolitieke belangen. Zo kan China andere landen exportbeperkingen opleggen, aanleveringsketens onder druk zetten en handelspartners uitknijpen als het om deze materialen gaat."
Verdomme!
Dat word de volgende keer als je een maandmenu ophaalt bij Chin. Indo. Spec. Restaurant De Volle Maan vriendelijk lachen naar de vrouw achter de balie en al helemaal geen grapjes maken over sambal bij enzo, want de Chinezen kunnen zomaar zeggen: 'Jullie krijgen geen magnesium meer van ons! En magnaam kan je ook vergeten!' En laten we die dingen nou net volle bak importeren (respectievelijk voor 274 miljoen euro en 178 miljoen euro per jaar) voor het maken van elektrische voertuigen, windturbines en het harder maken van staal! We kunnen allang niet meer zonder!
Als China ons (en de rest van Europa) wil chanteren kan dat dus in een handomdraai. Is er dan geen alternatief? Nee, aldus Jaarsma van het CBS. China heeft namelijk een enorme voorsprong op het opsporen en delven van al die kritieke materialen. Lekker dan!