PowNed

Moordenaar John Lennon deelt eindelijk motief: 'Wilde beroemd worden'

Op  8 december 1980 vond één van de meest geruchtmakende moorden van de 20ste eeuw plaats: die op John Lennon. De Beatle werd vlak voor het Dakota appartementencomplex in hartje New York van dichtbij vier keer in zijn rug geschoten door de toen 25-jarige Mark David Chapman. De schutter werd al snel opgepakt en zit sindsdien in de gevangenis. In een nieuwe poging om vervroegd op vrije voeten te komen heeft hij eind augustus voor het eerst verteld over zijn motief om John Lennon te vermoorden: hij wilde 'iemand' zijn. 

  1. Laatste nieuws

Zijn letterlijke woorden voor de vrijlatingscommissie waren, volgens The New York Post, die onlangs de transcriptie van het verhoor in handen kreeg: "I had the desire to be somebody." En: "Mijn misdaad was volkomen egoïstisch." Toen een commissaris van de commissie hem vroeg te verduidelijken waarom hij Lennon wilde vermoorden, antwoordde Chapman: "Om beroemd te worden, om iets te zijn wat ik niet was. En toen besefte ik: hier is een doel. Ik hoef niet te sterven en ik kan iemand zijn. Zo diep was ik gezonken." 

In oktober 1980 was Chapman, die op Hawaii woonde, ook al naar New York gevlogen om Lennon te stalken. Toen kreeg hij de legendarische zanger echter niet te zien. Hij geloofde dwangmatig dat Lennon een bedrieger was, zo verklaarde hij. In december van dat jaar kwam de drang terug om de zanger te doden. Chapman: "Die ochtend van de 8e wist ik het gewoon. Ik weet niet hoe ik het wist, maar ik wist gewoon dat dit de dag zou zijn waarop ik hem zou ontmoeten en vermoorden."

Tijdens het verhoor bood hij uiteindelijk ook zijn excuses aan aan de fans en vrienden van de legendarische Beatle. Het mocht echter niet baten. De commissie concludeerde dat zijn spijtbetuiging niet oprecht en betekenisvol was. Ook de veertiende poging van Chapman om op vrije voeten te komen bleek daarmee uiteindelijk vruchteloos.  

Chapman vuurde van dichtbij vijf keer op Lennon, die vier keer werd geraakt in zijn rug. Een paar uur eerder die dag had Lennon nog een album voor Chapman gesigneerd. In 2027 komt Chapman opnieuw in aanmerking voor vervroegde vrijlating. John Lennon werd slechts 40 jaar oud.