Clash bij Ajax gaat door; leden eisen excuses van Van Praag en steunen Kroes

De loopgravenoorlog die zich bij Ajax aan het ontwikkelen is, is nog lang niet ten einde en krijgt vandaag wéér een nieuw hoofdstuk. Leden van de vereniging Ajax hebben namelijk een brief gestuurd naar de Raad van Commissarissen van de club en eisen daarin dat Michael van Praag, voorzitter van de Raad van Commissarissen, zijn excuses aanbiedt aan Alex Kroes, de net aangestelde algemeen directeur die de Raad van Commissarissen wil ontslaan. Ze vinden dat Van Praag karaktermoord heeft gepleegd. 

Door: Robert

En zo wordt het almaar drukker in het theaterstuk van Ajax waar altijd wel iemand bereid is een ander een mes in de rug te steken. Michael van Praag die Alex Kroes zonder pardon voor de bus gooit en hem tegenover de gehele vaderlandse pers beticht van het plegen van een misdrijf terwijl er nog een onderzoek moet plaatsvinden. De bestuursraad van Ajax die Kroes vervolgens doodleuk uitnodigt in een business-seat om in de Arena Ajax tegen Go Ahead Eagles te bekijken. Clubleden die openlijk hun steun betuigen aan Kroes en de integriteit en bedoelingen van Van Praag in twijfel trekken. En dan moet de aandeelhoudersvergadering nog komen, hét moment waarop de stammenstrijd publiekelijk uitgevochten kan worden.

Want het wordt steeds duidelijker dat aan de ene kant de RvC staat, de bobo's van de NV Ajax, en aan de andere kant de leden van de vereniging, die het merendeel van de aandelen van de NV bezit en zich laat vertegenwoordigen door de bestuursraad, die dan weer is gekozen door de ereleden van Ajax, waaronder Michael van Praag en mede-commissaris Leo van Wijk. Het geeft maar aan dat de bestuursstructuur van Ajax er automatisch voor zorgt dat de club een slangenkuil is waarbij nooit iemand zeker is van zijn plaats maar die plaats wel koste wat het kost wil verdedigen. Je kan immers 25 jaar lang succesvol bestuurder zijn van een multinational, je telt pas echt mee als je in een Ajax-jasje de bestuurskamer binnenstapt.

En die hobby laten niet veel mannetjes zich zomaar afpakken. De huidige RvC, met de ijdele Michael van Praag voorop, niet, maar ook Alex Kroes niet. Zijn droom was om ooit Ajax te leiden en dus zal hij Ajax leiden, daar laat hij Van Praag niet zomaar tussenkomen. Een  belangrijke troef van Kroes is dat hij al vanaf zijn negende lid is van de vereniging Ajax en hij zich verzekerd weet van de steun van de vereniging en de bestuursraad. Het maakt de kans aannemelijk dat deze tragedie zijn climax vindt tijdens de aandeelhoudersvergadering van 21 mei aanstaande. 

In de brief zijn de leden van Ajax in elk geval duidelijk waar hun sympathie ligt. Onder andere Viggo Waas, Ruben Ligeon, Olaf Lindenbergh, Dennis Gerritsen en Geoffrey Castillion schrijven: 'Hoe kan dat het dan zijn dat onze erevoorzitter toch heeft gemeend Alex met de grond gelijk te maken en allerlei feitelijke onjuistheden te gebruiken om dit te doen? Wat heeft onze erevoorzitter gedreven om een ander lid van onze vereniging onheus te bejegenen? Is dit de manier hoe leden die verenigd zijn in onze club met elkaar omgaan?'

En: 'Alex is niet alleen lid van onze vereniging, maar Alex is bovenal onze vriend en speler bij de Ajax zaterdagamateurs. Wij kennen Alex allemaal geruime tijd - sommigen van ons kennen hem al meer dan veertig jaar - en in onze ogen staat de integriteit van Alex buiten kijf. Daarnaast kennen wij hem als een hardwerkende professional die gerespecteerd wordt om zijn kennis en kunde.'

Eén ding is zeker: deze soap is nog lang niet ten einde.